„Istniejemy po to, by Państwa dziecko miało wspaniałe przedszkole"


Społeczne Przedszkole Integracyjne Fundacji Czas Dzieciństwa
logo
Strona głównaTerapia w przedszkoluTerapia
Zajęcia dla kandydatówProgram przedszkolaAktualnościKalendarium
KalendariumKto jest kim?Współpraca
WspółpracaGaleriaKontakt
Zajęcia Popołudniowe w roku szkolnym 2013/14 są propozycją dla dzieci. Odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00 – 15.45. Opłata za te zajęcia nie jest wliczona w czesne i miesięcznie wynosi 40 zł za jeden rodzaj zajęć. Liczebność grup wynosi do 6 osób (zajęcia plastyczne), 6-8 osób (zajęcia naukowe, ceramiczne, zabawy i tańce) lub 8-12 (zajęcia sportowe, muzyczne, taniec). Pierwszeństwo w zapisie mają jednak dzieci korzystające tylko z 1 rodzaju zajęć.  O ile są wolne miejsca to jedno dziecko może uczęszczać na kilka rodzajów zajęć. Zapisu na zajęcia dokonujemy u wychowawców grup podając do 2 propozycji (preferowaną i zapasową). Decyzję o przyjęciu dziecka na zajęcia dodatkowe podejmuje osoba je prowadząca. W tabeli podano krótki opis zajęć i dni, w których się odbywają.

Zgłoszenia przyjmowane są od 24 do 27 września 2012 r. 30 września będzie już można sprawdzić na jakie zajęcia dzieci zostały zakwalifikowane. Po tym terminie będzie można zapisać dziecko na zajęcia o ile będą jeszcze wolne miejsca.


Ceramika poniedziałek
Ceramika
W ramach zajęć dzieci będą ręcznie formować z brył gliny, wałeczków, kulek i taśm, z użyciem różnorodnych form pomocniczych, wycinać od szablonów z rozwałkowanego plastra gliny. W ich trakcie przedszkolaki będą mogły wykonać różnego rodzaju ozdoby, proste naczynia, figurki zwierząt, postacie z bajek oraz zrealizować własne pomysły. Wszystkie wykonane prace zostaną utwardzone przez wypalenie i oddane wykonawcy.
Prowadzi: pani Edyta
Zajęcia odbywają się w sali grupy 1.
Zajęcia naukowe wtorek
Zajęcia naukowe dla dzieci starszych (4-6 lat)
W trakcie zajęć dzieci będą wykonywały pod kontrolą prowadzącego doświadczenia związane z prawami natury i zjawiskami obecnymi wokół nich. Będą wyciągać wnioski i szukać przyczyn istniejących w przyrodzie prawideł oraz przewidywać ich skutki. W programie zajęcia związane z magnetyzmem, elektrycznością, dynamiką, chemią barw i wiele innych. Zajęcia prowadzone są w cyklu dwuletnim.
Prowadzi: pan Marcin
Zajęcia odbywają się w sali grupy 1 lub grupy 2.
Zajęcia sportowe czwartek
Zajęcia sportowe
Podczas zajęć sportowo-gimnastycznych dzieci poznają różne gry i zabawy ruchowe. Zajęcia będą tak zróżnicowane, aby były ciekawe dla wszystkich przedszkolaków. Celem zajęć jest stymulowanie rozwoju fizycznego dzieci, zapoznanie ich z zasadami gier i zabaw, integracja przedszkolaków. Poprzez zabawy zespołowe dzieci będą uczą się funkcjonować w grupach społecznych współpracować i pomagać sobie wzajemnie.
Prowadzi: pan Rafał
Zajęcia odbywają się w sali ruchowej.
Taniec środa
Taniec
Połączenie muzyki z ruchem daje możliwość wspaniałej zabawy dla wszystkich dzieci. Bawią się one przy różnorodnej muzyce i poznają układy choreograficzne dla poszczególnych utworów. Uczą się nowych gier i zabaw ruchowych. A przy tym rozwijają swoje dyspozycje muzyczne. Muzyka ze swoim rytmem w szczególny sposób porządkuje i daje możliwość rozładowania naturalnej ruchliwości dziecka.
Prowadzi: pani Karina
Zajęcia odbywają się w sali ruchowej.
Zajęcia muzyczne
środa
Zajęcia muzyczne dla dzieci starszych (4-6 lat)
Podczas zajęć muzycznych dzieci będą ćwiczyć wyobraźnię, myślenie oraz będą stawały się wrażliwe na muzykę. Różne formy obcowania z nią dadzą im możliwość ogólnego rozwoju. Na zajęciach przewidujemy m.in:
zapoznanie z klawiaturą i nutami, grupowe zabawy muzyczno-rytmiczne oraz słuchanie wybranych fragmentów muzycznych i krótkie wypowiedzi dzieci o danym utworze.
Prowadzi: pan Piotr
Zajęcia odbywają się w sali fioletowej.
Zajęcia plastyczne czwartek
Zajęcia plastyczne dla dzieci młodszych (3-4 lata)
Zajęcia przewidują poznanie i wykorzystanie różnych technik plastycznych, tworzenie kompozycji płaskich i przestrzennych. W trakcie zajęć dzieci będą między innymi:
malować farbami plakatowymi i akwarelowymi na przykład z użyciem pędzelków, patyczków czy piórek, malować na szkle, rysować kredkami świecowymi, ołówkowymi oraz pastelami, modelować i lepić z gliny, plasteliny, modeliny, masy solnej i masy papierowej, układać kompozycje z wykorzystaniem włóczek, guzików oraz różnych materiałów przyrodniczych.
Prowadzi: pani Ania
Zajęcia odbywają się w sali grupy 2.
Zajęcia plastyczne czwartekZajęcia plastyczne dla dzieci starszych (5-6 lat)
Zajęcia będą ćwiczyły zarówno wyobraźnię jak i zdolności manualne dzieci. Różne formy twórcze z jakimi się spotkają przedszkolaki, wzbogacą ich możliwości wyrażania uczuć za pomocą sztuki - na przykład przez wykonanie niezwykłego arcydzieła dla kochanych rodziców. Podczas zajęć przewidziane jest m.in.:
- malowanie kredkami i farbami,
- cięcie i składanie papieru o różnej fakturze i grubości,
- stemplowanie i odbijanie,
- różne techniki plastyczne, wydzieranki i malowanki,
- rysowanie woskiem,
- lepienie z gliny, plasteliny, masy solnej itp..
Prowadzi: pani Kasia
Zajęcia odbywają się w sali grupy 1.
Taniec i zabawa

poniedziałek
Zabawy i taniec
Zajęcia są przestrzenią do improwizowania w tańcu, poznawania swoich preferencji ruchowych, komunikowania się z innymi nie tylko przy pomocy słowa ale też ruchu. Jest to doskonały sposób na zwiększanie świadomości ciała. Czasem będziemy wykorzystywać tradycyjne tańce w kręgu, które sprzyjają integracji i poczuciu zaufania, a także akceptacji norm społecznych. Zajęcia dają więc cenną możliwość twórczej zabawy w grupie.
Prowadzi: pani Małgosia
Zajęcia odbywają się w sali ruchowej.


Wędrówki igły i niteczki

piątek
Wędrówki igły i niteczki
Zajęcia mają służyć rozwijaniu wyobraźni i kreatywności dzieci oraz usprawnianiu zdolności manualnych.
Podczas cotygodniowych spotkań przedszkolaki będą wykonywać prace związane z szyciem, haftowaniem, szydełkowaniem, robieniem makatek itp.
Zajęcia przewidują naukę prostych ściegów łączących tkaniny, prostych haftów, przyszywania guzików, cekinów, koralików, aplikacji oraz  robienie różnego rodzaju pomponów, wiązania wstążek i wiele, wiele innych.
Przy okazji wykonywanych prac maluchy będą stopniowo zaznajamiane z przeróżnymi akcesoriami krawieckimi oraz ich zastosowaniem, począwszy od igły zwykłej, igły groszówy, naparstka, igielnika, nawlekacza do nitek, poprzez szpilki, szpulki a na tamborku, szydełku  czy osnowie skończywszy. Dzieci poznają również bogactwo i różnorodność tkanin. Prace wykonywane będą na materiałach typu: kreton, kora, sztruks, filc, polar, bawełna, baja, muślin, frotté itp.
Poziom wykonywanych prac będzie dostosowany do możliwości dzieci a proponowane tematy możliwie efektowne i atrakcyjne wizualnie.
Przykładowe prace: maskotki, ozdoby do włosów, ubranka dla lalek, filcowe owoce i warzywa, polarowe ciasteczka, ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne, łapki – rękawice kuchenne, haftowane obrazki, kapelusiki itp.

Prowadzi: pani Asia
Zajęcia odbywają się w sali grupy 1 lub grupy 2.
Zajęcia korekcyjne

wtorek

Zajęcia korekcyjne
Założeniem zajęć jest profilaktyka oraz korygowanie złych nawyków i wad postawy przez:
- wyrabianie nawyków prawidłowej postawy,
- wzmocnienie określonych grup mięśni,
- stosowanie ćwiczeń kształcących i ogólnorozwojowych podnoszących sprawność dzieci.
Prowadzi: pani Martyna
Zajęcia odbywają się w sali ruchowej.

© Społeczne Przedszkole Integracyjne Fundacji Czas Dzieciństwa w Warszawie.